7 patarimai, kaip tvarkytis su nerimu dėl nežinomybės

| 2020 m. kovo 14 d.

Dar vakar rašiau apie laimės jausmą darbe, bet šiandien jau aktualiau kalbėti apie jausmus, kuriuos mums kelia neapibrėžtumas darbe ir nežinia dėl ateities. Mokslas sako, kad mūsų smegenims labai patinka, kai viskas yra aišku, nuspėjama ir žinoma. Vos situacija pasikeičia į tokią, kokią turime dabar dėl COVID-19 viruso, mūsų smegenys įjungia streso reakciją.

Dauguma žmonių šiuo metu jaučia labai daug nerimo. Mūsų smegenys pradeda kurti įvairiausias istorijas ir baisiausius scenarijus, hiperbolizuoja pavojų ir lengvai šoka į kategoriškus apibendrinimus, bandydamos priimti sprendimus, nes nežinomybė joms yra lygi pavojui. Šioje būsenoje mes esame linkę ne tik išdidinti grėsmes, bet ir nuvertiname savo sugebėjimus su tomis grėsmėmis susitvarkyti. Visa tai yra mūsų smegenų bandymas padėti likti gyviems. Tačiau ar tikrai jos mums padeda?

Ne vienas tyrimas sako, kad žmogui yra sunkiau būti neapibrėžtume nei pačioje blogiausioje situacijoje. Žmonės mieliau renkasi didesnį skausmą dabar nei ilgą mažesnio fizinio skausmo laukimą. Kiti autoriai teigia, kad žmonės lengviau tvarkosi su darbo netektimi nei su nežinomybe dėl darbo. Mat nežinomybė aktyvuoja mūsų kūno kovos dėl gyvybės režimą. Užtikrintumo laukimas gali būti skausmingesnis nei atsisėdimas nuogam į skruzdėlyną.

Tai ką daryti?

Štai ką psichologai pataria, norint geriau tvarkytis su nežinomybe:

1. Būti švelniu sau. Vieni žmonės su neapibrėžtumu tvarkosi lengviau nei kiti. Nesmerkite savęs, jei jus panika ima labiau nei kai kuriuos jūsų draugus. Paklauskite savęs, kaip guostumėte savo draugą, jei jis/ji būtų tokioje situacijoje, ir paguoskite save taip pat.

2. Apgalvoti praeities sėkmes. Tikriausiai savo gyvenime jau buvote sunkioje situacijoje ir puikiai su ja susitvarkėte. Prisiminkite tai, pagirkite save, apgalvokite, kokias pamokas jūs tada išmokote.

3. Ugdyti naujus įgūdžius. Atsiradus daug laisvo laiko, užsiimkite saviugda, mokykitės ko nors naujo. Skaitykite knygas, klausykitės podcast‘ų, kelkite sau tikslą tobulėti.

4. Riboti save nuo žiniasklaidos. Nuolatinis domėjimasis naujienomis tik didina paniką. Atsiribokite kuriam laikui nuo žiniasklaidos. Geriau skirkite ta laiką meditacijai ar knygai.

5. Kalbėtis su aplinkiniais. Bendravimas ir pokalbiai su artimaisiais mums padeda sumažinti įtampą. Neužsidarykite ir neužsisklęskite savyje, išsišnekėjus paprastai palengvėja.

6. Kontroliuoti, tai, ką galite, ir paleisti tai, kas ne jūsų įtakos ribose. Susitelkite į dalykus, kuriuos galite kontroliuoti. Net jei tai bus visai maži dalykai, tokie, kaip meniu rytojaus dienai sudarymas, ar žaidimų su namie esančiu vaiku planas, geriau galvoti apie juos nei apie baisius dalykus, kurių pakeisti negalite.

7. Rūpintis savimi. Dabar kaip niekad nereikėtų apleisti savo sveikų įpročių. Maitinkitės sveikai, sportuokite ir sudarykite sąlygas sau gerai išsimiegoti. Šie dalykai yra svarbūs tiek jūsų imuninei sistemai, tiek psichologinei būsenai.

Nuoširdžiai, 

Laura

Didėjantis gyvenimo krūvis, šioje pandemijos situacijoje, kelia didelį stresą. Norime vis daugiau ir daugiau padaryti: pasiekti veiklos rezultatų, pasirūpinti vaikais, tobulinti naujus įgūdžius, pasirūpinti antra puse, o kur dar laikas sau. Tačiau esant nerimo ir streso būsenoje, mes tai darome vis prasčiau ir prasčiau, nes padaryti neturime iš ko. Resursai, iš kurių galėtume tai padaryti išsenka.

KELIONė vidinių resursų link

6 mokymų video įrašai | 11 val. turinio



Grįžti į tinklaraščio pagrindinį puslapį Grįžti į tinklaraštį